Příznaky a projevy cukrovky

Ve svých raných stádiích se cukrovka (diabetes mellitus) neprojevuje žádnými závažnými fyzickými potížemi. To přispívá také k zákeřnosti této choroby. U cukrovky I. typu dochází postupně k odúmrti tzv. B-buněk slivnivky břišní prakticky nepozorovaně a teprve až počet aktivních buněk schopných produkovat inzulín poklesne pod 20%, nastávají první problémy.

Hyperglykémie

VyšetřeníPokles schopnosti vyrábět dostatečné množství inzulínu vede k tomu, že se přestává v energickém hospodářství organismu zpracovávat glukóza, a tak hladina krevního cukru (glykémie) roste. Hladinu glukózy v krvi diabetik může také průběžně kontrolovat glukometrem a tak monitorovat svůj aktuální stav. Za neuspokojivé je potřeba uvažovat hodnoty nad 7 mmol/l. Zvýšená hladina cukru v krvi je jedním z
projevů metabolické nerovnováhy organismu, která má řadu dalších nepříjemných projevů a důsledků: Patří mezi ně žízeň, únava, časté močení, hubnutí, únavaporuchy vědomí.

Dlouhotrvající hyperglykemie přispívá ke vzniku chronických komplikací cukrovky. Mezi nejdůležitější patří poruchy zraku v důsledku oškození cév vyživujících sítnici oka (diabetická retinopatie), poškození cév obalujících glomeruly ledvin (diabetická nefropatie), nervová poškození (diabetická neuropatie), poškození velkých cév (diabetická makroangiopatie) a syndrom diabetické nohy vedoucí často až k amputaci prstů nebo části dolní končetiny.

Diabetická ketoacidóza

V důsledku problémů se zpracováním glukózy jako zdroje energie musí hledat organismus náhradní řešení. Zpracovává tak především tuky. Spalováním
tuků tak vznikají jako odpadní látky ketonické (aceton) a kyselé povahy
a dochází k překyselení organismu. Tento stav označujeme jako ketoacidózu. Aceton v moči je tak jedním z příznaků nedostatku inzulinu a u nekompenzované cukrovky může dosáhnout takové hladiny, kterou je možno poznat podle zápachu.

Diabetická ketoacidóza je častější u cukrovky I. typu. Může se ale může se vyskytnout i u cukrovky II. typu, zvláště během fyziologického stresu, například v případě infekce. Jedná se o závažný stav, který může vést až ke komatu a smrti.

Pozn: Do podobného stavu jako u diabetu je možno dostat se v důsledku tzv. ketogenických diet. Při nich se záměrně konzumuje malé množství sacharidů tak, aby se udržela nízká hladina inzulínu. Dochází tak ke spalování tuků jako zdroje energie – samozřejmě za současného uvolňování ketolátek. Příkladem je první fáze tzv. Atkinsonovy diety.

Včasné testování

50 % lidí s cukrovkou 2. typu neví, že ji má. Přitom počet lidí trpících cukrovkou se rychle zvyšuje. Rizika zdravotního poškození při cukrovce jsou značné, proto je důležité včasné odhalení zvýšené hladiny cukru v krvi.

[ad name=“aff-diatest“]

Přidej komentář

Download Free Verizon Ringtones Online. | Thanks to Best CD Rates, Bank Deals and Bad Credit