Co je to cukrovka?

Cukrovka, tedy odborně Diabetes mellitus (zkratka DM), je název pro skupinu chronických onemocnění, která se projevují poruchou metabolismu cukrů (sacharidů). Jsou dva základní typy diabetu, které se označují jako diabetes I. typu a diabetes II. typu. Oba typy nemoci mají podobné příznaky, ale různé příčiny vzniku. Hlavním projevem diabetu zvýšená koncentrace glukózy v krvi (glykemie) a nedostatek energie.

Cukrovka souvisí inzulinem. Inzulin je hormon, který umožňuje glukóze obsažené v krvi vstup do buněk. V buňkách může být glukóza štěpena na jednodušší látky za uvolnění energie.

Mezinárodní symbol diabetu - modrý kruhMezinárodním symbolem diabetu je modrý kruh.

Klasifikace diabetu

  r

 • Diabetes I. typu (absolutní nedostatek inzulinu) vzniká tak, že vlastní imunitní systém člověka ničí buňky slinivky břišní, které produkují hormon inzulin. Řadí se tedy mezi tzv. autoimunitní choroby. Je označován také jako inzulin-dependentní diabetes mellitus (IDDM). Jedná se o geneticky podmíněnou poruchu. Diagnostikuje se zpravidla okolo 15. roku pacienta, proto se také označuje jako juvenilní diabetes.
 • Diabetes II. typu ( relativní nedostatek inzulinu) je způsoben sníženou citlivostí tkání vlastního těla k inzulinu. Léčí se perorálními antidiabetiky, které zvyšují citlivost k inzulinu. Tento typ diabeu je označován jako cukrovka dospělých, protože se projevuje zpravidla po 40. roce života pacienta. Při malé tělesné aktivitě (sedavý způsob života) je patrně příčinou, že je tento typ diagnostikován i u mladších pacientů. Vlohy k diabetu II. typu se často přenášejí na potomky.
 • Gestační diabetes mellitus (GDM) je cukrovka,
  která se projevuje během těhotenství. Postihuje zpravidla 4% těhotných žen a po porodu obvykle mizí.
 • Ostatní: genetické prouchy B-buněk, onemocnění pankretu atd.

Včasné testování je nutné

50 % lidí s cukrovkou 2. typu neví, že ji má. Přitom počet lidí trpících cukrovkou se rychle zvyšuje. Rizika zdravotního poškození při cukrovce jsou značné, proto je důležité včasné odhalení zvýšené hladiny cukru v krvi.

[ad name=“aff-diatest“]

1 komentář k příspěvku
„Co je to cukrovka?“

 1. Nina napsal:

  Je mozne, ze nekomu diagnostikuji cukrovku v patnacti letech? Muze to vypuknout zniceho nic? Diky za odpoved 🙂

Přidej komentář

Download Free Verizon Ringtones Online. | Thanks to Best CD Rates, Bank Deals and Bad Credit